Épületleírás
"GYÖRGYFALVA. - A falusi földművesek és a városi ipari munkásság gyönyörű találkozója volt a györgyfalvi kultúrház felavató ünnepsége.Pünkösdkor történt s elmondhatjuk,hogy valóban a pünkösdi lélek hatotta át mind a boldog falusiakat, mind az ünnepségen megjelent városi kiküldötteket. A különböző nyelveken beszélők:magyarok és románok egyformán megértették egymást, mert a szeretet és az építő cselekedet szép szavaival szóltak
egymáshoz.
A készülődés egy évig tartott, egy évvel ezelőtt határozták el a kolozsvári ipari munkások, hogy vasárnaponkint — feláldozva pihenő napjukat. — kimennek a falvakba és komoly gyakorlati segítséget nyújtanak földművelő testvéreiknek. így történt, hogy a kolozsvári ruházati és textilipari munkások szakszervezete Györgyfalvára látogatott egy vasárnap s kimondották, hogy ettől kezdve a maguk falujának tekintik Györgyfalvát. S mivel a községnek nem volt művelődési háza, megígérték a györgyfalviaknak. hogy majd közös erővel azt is építenek.
A többi már gyorsan ment. Kós Károly gyönyörű Művelődési Ház-tervet készített Györgyfalva számára, a györgyfalviak anyagot és munkát szolgáltattak, a kolozsvári ruházati és textilmunkások pénzt gyűjtöttek. Megtörtént az alapvetés s ez év pünkösdére tető alá került a györgyfalviak közművelődési hajléka. Igaz, hogy egyelőre még csak az egyik nagyterem készült el teljesen, az épület többi része még munkát igényel de az elkészült terem már hozzájárulhat a további kiadások fedezéséhez.
Pünkösd ünnepén zajlott le az avatási ünnepély. A kolozsvári textilmunkások Rácz István vezetésével nagyszámú küldöttséget menesztettek Györgyfalvára. De a nevezetes esemény hírére a vármegye is képviselőt küldött Tunyogi -Csapó Gyula dr. alispán személyében, és természetesen képviseltette magát az ünnepségen a Magyar Népi Szövetség is Szepesi Sándor központi végrehajtóbizottságí taggal.
A falu népe délelőtt istentiszteleteken vett részt, s az egykori apostolok példáján erősítette lelkét. Az ünnepség maga délután kezdődött.
Elsőnek Györgyfalva. református lelkésze szólt az egybegyűltekhez s szentelte meg a Művelődés Házát. Szavaiban a békesség szelleme szólt a más nemzetiségűek felé. Ugyanez a lélek hatotta át a györgyfalvi román görögkeleti lelkész beszédét is, hiszen a Kultúrház nemcsak a munkások és a földmívesek, de a románok és a magyarok közös munkájának is az eredménye.
— Ez a Művelődési Ház — mondotta a görögkeleti lelkész — a mi összetartásunk hajléka kell hogy legyen.
Tunyogi-Csapó Gyula dr. szintén figyelmeztette az ünnepség résztvevőit,hogy fel ne üljenek azoknak, akik annyi szenvedés után ma is szembe szeretnék állítani ezt a két népet,
A Magyar Népi Szövetség központi kiküldötte, Szepesi Sándor, Györgyfalvát és népét példaképpen állította az ország falvai elé.
A földművesek és az ipari munkások összefogásának jelkénén túl ez a Művelődési Ház — hangsúlyozta — jelképe a háborús romokból való újjáépítésnek is. Itt látszik, hogy nem siránkoztak és keseregtek az emberek, hanem az idők szavát megértve, földművesek és munkások, románok és magyarok fogtak össze, hogv otthont építsenek a maguk számára. Otthont, amely a művelődés fejlesztése mellett mindkét népet a szeretet melegségével szolgálja.
Rácz István, a textilmunkások kiküldötte az elvégzett munka boldog örömét áhította példaképként minden dolgozó elé.
Györgyfalva boldog népe meleg szeretettel fogta körül a körükbe érkezett városiakat. Ők is hitet tettek' a földműves és a munkások. a románok és a ma. gyár eV elszakíthatatlan egysége mellett. Mint Orosz Lajos. Györgyfalva bírája mondotta, akinek a Művelődési Ház megépítésében oroszlán része volt, mindent elkövetnek a jövőben is, hogy továbbra is az élen járjanak.
Hiszünk neki s azóta még több büszkeséggel és bizalommal tekintünk Gvörgyfalva felé." (D.Gy.:Bensőséges ünnepség keretében avatták fel Györgyfalva kultúrházát. Világosság 1946. június 17. 6.)
A gyülekezeti terem egy második szárny hátsó részén került elhelyezésre. A másik szárny tartalmazott egy kis boltot, irodát és egyszobás lakást is. Minden különálló funkció az utcafronti kertre nyílóan külön bejáratot kapott, míg a terem nagy ablakai hátrafelé, az utcával ellentétes irányba néznek. A terem fontosságát a domináns tetőforma hangsúlyozta, amely belül, a mennyezeten is megjelent a terem belsőjének központi jellegzetességeként.
Bibliográfiai adatok
Kós Károly: Épít a falvak népe. II. 1945. augusztus 31. (1.)
D.Gy.:Bensőséges ünnepség keretében avatták fel Györgyfalva kultúrházát. Világosság 1946. június 17. (6.)
Gall, Anthony: Kós Károly műhelye – tanulmány és adattár. Mundus Magyar Egyetemi Kiadó, Budapest, 2002 (430-434.) [1945-1]
Gall, Anthony: Kós Károly (Az építészet mesterei. Sorozatszerk.: Sisa József). Holnap Kiadó, Budapest, 2019 (209-211.)