Description
A Kós Károly által tervezett sepsiszentgyörgyi iskolaépületek szorosan összefüggnek az impériumváltás utáni szervezőmunkával, hiszen meg kellett teremteni a hiányzó oktatási infrastruktúrát. Közülük az egyik legkiemelkedőbb a református leányiskola, amely a város kitüntetett helyén, az egykori sétatér és főtér feletti magaslaton található. Előtte halad el a Gábor Áron utca. Kós Károly életében több iskolát tervezett, elsőként a budapesti Városmajorban lévő iskolaegyüttest (1910). Mint számos korábbi épülete esetében, a torony itt is fontos szervező szerepet játszik a tető meredek síkjai által körbefogott aszimmetrikus kompozíción belül. A tömegek elrendezésével, döntően a bejárati torony hangsúlyosan elhelyezett motívumával tagolja az egyszerű, vakolt homlokzati síkokat. Fel sem tűnik, hogy négyszintes épületről van szó: nagyon finom anyaghasználattal (kis mértékben kőlábazattal és az emeleti ablakok között téglasávokkal barátságos, városi középületet hozott létre. Bár a 60-as években egy későbbi bővítés során az épületet az utca mentén hosszában megnyújtották, és ezáltal eredeti aszimmetrikus tömege elveszett, eredeti architektúrája még így is képes harmonikusan tagolni és uralni a nagy léptéket és tömeget. Homlokzatát 2010 körül helyreállították. Az épület ma is eredeti rendeltetésének megfelelően működik: tervezőjének nevét viselve, ma Kós Károly Iskolaközpont.
Bibliography
Kónya Ádám: Kós Károly-épületek Sepsiszentgyörgyön. In: Aluta V. évf., 1973 (219–236.)
Gall, Anthony: Kós Károly (Az építészet mesterei. Sorozatszerk.: Sisa József). Holnap Kiadó, Budapest, 2019 (159-160.)
Gall, Anthony: Kós Károly és Sepsiszentgyörgy – a székely nemzetnek székely kultúrházat akartam. Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy, 2015 (146-147.)
Gall, Anthony: Kós Károly műhelye – tanulmány és adattár. Mundus Magyar Egyetemi Kiadó, Budapest, 2002 (323-324.) [1926-1]
József Álmos - Cserey Zoltán: Sepsiszentgyörgy képes története. Medium Kiadó, Sepsiszentgyörgy, 1999