Épületleírás
A Majomház, a kisebb Rágcsálóház és a Kenguruház kis teret zár közre. Az épületek barátságos tornácokkal és nyitott erkélyekkel, teraszokkal fordulnak a tér felé: még a nagy Majomház is kisebb elemekkel kapcsolódik a térhez. A nyitott tér családias, emberi léptékű.
Az épület két végén kiemelkedő tornyok és domináns oromfalak horizontális kompozíciót zárnak le, melyet kiemelkedő nyeregtető tör meg. A kompozícióban párhuzamok fedezhetők fel a folyamatosan bővülő és átalakuló erdélyi várakkal, például a kalotaszegi Sebesvárral. Az őrlakás a keskeny ablakaival és kilátótoronnyal, a vakolat és a kő kifinomult használatával ellenpontozza a mögötte álló Nagyragadozók háza szigorúbb architektúráját. A hátsó lebontott központi részét eredetileg - növényi motívumokat és gyümölcsevő majmokat ábrázoló - szecessziós stílusú művészi fríz díszítette. Ezt az első átalakításkor elbontották. A Majomház és a szomszédos Nagyragadozók háza - nagy oromfalaival, szűk elegáns ablakaival és magas kéményeivel - párhuzamba állítható az angol házépítészetben Philip Webb és C.F.A. Voysey alkotásaival.
Az épületet a harmincas évek elején feltehetően Kós elképzelései szerint átalakították és bővítették. Ekkor építették az épület egyik végén levő szabadtéri ketrecet, valamint az épület közepén lévő félköríves üvegházat. 2004-ben felújították.
Bibliográfiai adatok
Lendl Adolf: Az új állatkert. In: Magyar Építőművészet VII./6. 1909 (1–16.)
Györgyi Dénes: Az állatkertről. In: Magyar Építőművészet, IV./10-12. 1912 (1–44.)
Gall, Anthony: Kós Károly műhelye – tanulmány és adattár. Mundus Magyar Egyetemi Kiadó, Budapest, 2002 (174–177.) [1909-1i]
Fabó Beáta–Anthony Gall: „Napkeletről jöttem nagy palotás rakott városba kerültem”. Kós Károly világa 1907–1914. Budapest Főváros Levéltára, 2014 (114–117.)